[wpml_language_selector_widget]

בית הכנסת שהתחפש: להפוך את בית הכנסת לאולם רב-תכליתי

נושא הנדל"ן הוא בעיה כאובה בישראל. הביקוש עולה על ההיצע, המחסור בקרקעות לבנייה הולך וגדל, וגם כשיש שטח זמין – לא תמיד יש משאבים לניצולו. לשמחתנו הראש היהודי לא מפסיק להמציא לנו פטנטים, וגם בעיית הנדל"ן נפתרת לעתים קרובות בדרכים יצירתיות. כך למשל ניתן לראות קהילות רבות שמצאו פתרון למחסור במבני ציבור והפכו את בית הכנסת שלהן לאולם רב-שימושי. יש בר מצווה? נחגוג בבית הכנסת (ולא רק את העלייה לתורה). מגיע מרצה ליישוב? שיעביר את ההרצאה שלו בבית הכנסת. חוג תורני לצעירים? גם אותו ניתן לערוך בבית הכנסת, למה לא?

הכול טוב ויפה, אך ליצירתיות שכזו יש היבטים רבים, ובראשם ההיבטים ההלכתיים. לפני שמחליטים שבית הכנסת ישמש לשלל מטרות, חשוב להתייעץ עם רב הקהילה לשם מניעת מחלוקות ובעיות בעתיד. לדוגמה, יש הסוברים כי אם המקום ייקרא 'בית כנסת', די בכך כדי למנוע שימוש אחר באולם, ולכן מלכתחילה יש לקרוא לו בשם אחר. אחרים סוברים כי חל איסור לקיים בבית הכנסת אירועים נטולי צביון תורני וכיו"ב.

היבט נוסף, ובו יעסוק מאמר זה, הוא ההיבט הטכני. כדי שבית הכנסת אכן יוכל לשמש למגוון צרכים, עליו להיות מותאם לכך מבחינת האביזרים, מקומות האחסון, מקומות הישיבה, חלוקת החלל וכן הלאה. כיצד אפוא תעשו זאת בצורה נכונה? הנה כמה פתרונות ריהוט שיכולים לסייע להפיכת בית הכנסת לאולם רב-תכליתי:

מקומות הישיבה

כדי שהישיבה בבית הכנסת תהיה כמה שיותר מודולרית, מומלץ להשתמש בכיסאות בודדים ולא במערכות ישיבה ארוכות. כך ניתן יהיה לסדר את הכיסאות בכל צורה אפשרית בהתאם לאופי האירוע. בנוסף, מומלץ שאלו יהיו כיסאות נערמים כדי להקל על מלאכת פינויים ואחסונם בסוף האירוע. אם מתוכננים לכם אירועים רבים, אל תוותרו על עגלות שינוע.

השולחנות

כדאי לדאוג לשולחנות קלים וניידים, ולכן מומלץ להזמין לבית הכנסת שולחנות שרוחבם 40 ס"מ ואורכם נע בין 2 ל-2.4 מטרים (אורך המותאם לארבעה אנשים). אם למשל נערכת סעודה במקום, ניתן להצמיד שני שולחנות זה לזה וליצור שולחן ברוחב נוח של 80 ס"מ. שולחנות עם רגליים מתקפלות יהפכו את החיים שלכם (או לפחות את מלאכת סידור בית הכנסת) להרבה יותר קלים.

המחיצות

המחיצות בבית הכנסת הן שימושיות מאוד – לא רק לצורך ההפרדה בין הנשים לגברים בעת התפילה, אלא גם באירועים שחלק מהם מתנהל בהפרדה (כמו ריקודים בחתונה או בר מצווה). כדי שהמחיצות הנרכשות לבית הכנסת ישמשו לצרכים מסוגים שונים, מומלץ לבחור במחיצות ניידות, כאלו שניתן לשנע ולאחסן אותן בקלות כשאינן בשימוש.

עמוד החזן

עמוד החזן יכול לשמש לא רק את החזן בעת התפילה או הדרשה, אלא גם את המרצה בעת שיעור או הרצאה. אם ברצונכם שאולם בית הכנסת יהיה רב-תכליתי, לא כדאי לבחור בעמוד חזן מסורתי (העשוי לרוב מעץ מסיבי), אלא בסטנדר קל ונייד.

הספריות

הספריות בבית הכנסת הן שימושיות במיוחד, שכן בהן מאוחסנים ספרי הקודש, סידורי התפילה ופריטים נוספים. על מנת לשמור על תכולת הספריות כדאי לבחור בכאלו בעלות דלתות הניתנות לנעילה, ורצוי שהן יהיו דלתות הזזה. כך, בכל פעם שהחלל ישנה את ייעודו, ניתן יהיה לאחסן הכול בנוחות ובאופן שאינו נראה לעין.

הבמה

באולמות המיועדים לשמש בקשת רחבה של אירועים נהוג להימנע מבמת קריאה – הן בשל השטח שהיא תופסת והן בשל הצורך לשנע אותה באופן תכוף. אם בכל זאת הוחלט על רכישת במה, כדאי שהיא תהיה עם גלגלים קבועים, שלדת פלדה, מנגנון קיבוע ופילוס ואפשרות חלוקה מהירה לשני חלקים לפחות.

שולחן הקריאה

אם רוצים לרכוש לבית הכנסת שולחן קריאה, הוא חייב להיות נייד ונוח לשינוע. בבתי כנסת רבים יש בעיית אחסון – ובמקרים כאלו כדאי לתכנן את כל הפריטים בסנכרון ביניהם ולמצוא מראש פתרון לבעיה. לדוגמה: ניתן לאחסן את השולחן בחלק התחתון של ארון הקודש.

ארון הקודש

מומלץ כי ארון הקודש, בשל חשיבותו ולאור קדושת הספרים השוכנים בתוכו, לא יהיה נייד. הרוחב המינימלי של הארון צריך להיות 1.2 מטרים כדי לאפשר את הצבתם של שלושה ספרי תורה בתוכו, ואילו הגובה המינימלי המומלץ הוא 2.5 מטרים. לדעת רוב הפוסקים יש ליצור חציצה נוספת (בסה"כ שלוש חציצות) בין הארון והאולם – והחציצה האידאלית היא דלתות חיצוניות נוספות אשר פותחים אותן לפני התפילה. דלתות כאלה, אגב, יכולות לפתור גם את סוגיית המיגון מפני גניבה ושריפה.

כעת אפשר לצאת לדרך, להתחיל לתכנן, לייעד את בית הכנסת לשימושים נוספים – בהצלחה!

פוסטים נוספים

השאירו פרטים ונחזור אליכם לקביעת פגישה חינם!

רוצה שנחזור אליך?

מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן