[wpml_language_selector_widget]

מאיר עיניים: מה חשוב לדעת על תאורה לבית הכנסת

היא משמשת אותנו מדי יום, התרגלנו לקיומה, אנחנו לא מקדישים לה יותר מדי מחשבה – אבל שלא יהיה ספק: אם נגיע למקום שבו לא תהיה תאורה טובה, מיד נרגיש בחסרונה. ובמקום מרכזי כמו בית כנסת, שבו רוב הזמן מוקדש לקריאה בסידור או בספר התורה, לתאורה איכותית יש חשיבות יתרה. הנה כמה דברים שכדאי לדעת לפני שאתם מתקינים תאורה לבית הכנסת שלכם:

גוף התאורה כאביזר נוי 

נתחיל מהסוף: בית כנסת הוא מקום ציבורי המייצג את הקהילה, את צביונה ואת אמונתה. לתאורה בבית הכנסת, כמו לשאר פריטי הריהוט, תפקיד פונקציונלי חשוב – אבל היא גם מהווה אלמנט עיצובי המעיד על חשיבות המקום בעיני המתפללים. בחרו את התאורה המתאימה – אבל אל תשכחו את ההיבט הוויזואלי.

פונקציונליות 

ואחרי שהבנו את החשיבות העיצובית, זכרו שתפקידה של התאורה הוא בראש ובראשונה פרקטי: להוות מקור אור ולאפשר לכולם להתפלל בנוחות. וכשאומרים 'כולם', מתכוונים לכולם: החזן, בעל הקורא, ציבור המתפללים, הנשים בעזרת הנשים וכמובן מתפללים בעלי ליקויי ראייה.

מיקום, מיקום, מיקום 

קיים משקל רב למקום שבו יותקנו גופי התאורה. חשוב שהם יאירו את אזורי הקריאה עצמם ולא את ראשם של המתפללים, וגם אזור התיבה חייב להיות מואר היטב כדי שהחזן ובעל הקורא לא יאמצו את עיניהם שלא לצורך. כמו כן רצוי שגופי התאורה יהיו רחוקים מהקהל – אף אחד לא רוצה להגביה ספר תורה ולנפץ בשוגג את השנדליר היוקרתי שמעל הבמה…

תאורת אווירה

היום מקובל לעשות שימוש בתאורה נסתרת ליצירת מראה דקורטיבי. בבתי כנסת רבים ניתן למצוא תאורה נסתרת בדופן התיבה, בסמיכות לאלמנטים עיצוביים (כגון לוחות ההנצחה או לוח 'בריך שמיה') או סביב ארון הקודש.

התאמת התאורה לחלל 

לא כל המתחמים בבית הכנסת חייבים להיות מוארים באותו אופן. מבואת הכניסה, לדוגמה, תהיה לא פעם מוארת בתאורה חלשה יותר. עם זאת, באזורים ספציפיים בלובי (כגון בסביבת לוח ההנצחה או לוח התורמים) תותקן תאורה נוספת – בעיקר מסיבות עיצוביות.

חושבים חסכוני 

מומלץ מאוד לבחור בתאורה חסכונית (לד), קרי בנורות מאריכות חיים. הסיבה המרכזית היא שבית הכנסת מואר זמן רב במהלך השנה – בימות השבוע, בשבתות ובחגים – ולבחירה בתאורה חסכונית יש משמעות כספית. סיבה נוספת נעוצה בתקרות בית הכנסת: לרוב הן גבוהות מהממוצע, דרוש סולם מיוחד כדי להגיע אליהן (ולנורות) – ולכן עדיף להשתמש בנורות חסכוניות ולהימנע מהתחזוקה המורכבת.

אולמות רב-תכליתיים 

בתי כנסת רבים משמשים, בנוסף לתפילה, למגוון ייעודים נוספים: הרצאות, טקסי בר מצווה וכיו"ב. בעת תכנון מערך התאורה העתידי של בית הכנסת מומלץ להביא בחשבון תאורה רב-תכליתית, כזו שתתאים לכל השימושים האפשריים – כגון תאורה הניתנת לעמעום או תאורה ניידת.

תאורת חוץ 

גם כאן יש לשלב בין הפרקטיקה להיבט העיצובי. מצד אחד חשוב להשקיע בנראות ולהאיר אלמנטים עיצוביים כגון קשתות, פסיפס, לוחות הברית, שלט מעוצב וכיו"ב – ומצד שני חשוב להתקין תאורה פרקטית שתאיר את השבילים, את הפרגולה אם יש, את אזור הישיבה או הקידושים, את המקום שבו נבנית הסוכה וכיו"ב.

ולסיום, מיתוס אחד לנפץ 

מה עדיף, אור לבן או צהוב? הדעה הרווחת היא שעדיף אור לבן כי הוא לכאורה מאיר יותר – אך האמת מעט שונה: כשמתכננים את תאורת בית הכנסת חשוב להשתמש דווקא באור הקרוב ביותר לאור טבעי – ואת זה ניתן למצוא בתאורת K3,000, המאופיינת באור צהבהב.

אמיר גל – מומחה תאורה.

פוסטים נוספים

השאירו פרטים ונחזור אליכם לקביעת פגישה חינם!

רוצה שנחזור אליך?

מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן