חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חושבים לפני שיושבים: כך תבחרו מערכת ישיבה לבית הכנסת

זהו, החלטתם: הגיע הזמן לקנות מושבים חדשים לבית הכנסת שלכם.

אין ספק שזה רגע מרגש – אך גם צעד לא פשוט כלל וכלל, צעד הדורש מחשבה מעמיקה ותכנון מוקדם.

אחרי הכול, זה בוודאי לא חדש לכם: חלק ניכר מהזמן שאתם שוהים בבית הכנסת אתם נמצאים במצב ישיבה – ולכן לסוג המושבים שתבחרו תהיה השפעה לא רק על המראה של בית הכנסת ועל הפונקציונליות שלכם כמתפללים, אלא גם ובעיקר על בריאות הגב שלכם…

מה צריך אפוא להביא בחשבון ועל מה חשוב לתת את הדעת? הנה כמה שיקולים מרכזיים לבחירת מערכת הישיבה לבית הכנסת שלכם:

נוחות המתפלל

אל תוותרו על נוחות הישיבה ובריאות הגב.

כדאי לבחור בכיסאות המתאימים ארגונומית לאופן השימוש בתפילה בה יושבים וקמים. אנשים טועים ומשווים את כסאות בית כנסת לכורסת סלון או לכסא אודיטוריום אך כיוון שפרופיל השימוש שונה ההשוואה אינה נכונה.

התאמה לקהילה

בעת בחירת מערכות הישיבה חשוב לזכור מיהם חברי הקהילה: מהן המסורות הנהוגות בקהילה? האם זו קהילה מבוגרת או מרובת ילדים? מה מספר בעלי המוגבלויות בקהילה? האם מדובר באולם רב תכליתי המשמש הן לתפילה והן לארועים או קידושים ועל כן יש צורך להזיז את הריהוט? האם ישנה חשיבות לתאי אחסון ולמדפים לסידורים? מה היתרונות והחסרונות של כסאות ושולחנות לעומת מערכת ישיבה?

עיצוב הכיסאות

מערכות הישיבה שתבחרו לבית הכנסת צריכות להתאים מבחינה עיצובית לשאר פריטי הריהוט, וכן לחלל בית הכנסת.

העיצוב משפיע לא רק על האסתטיקה, אלא גם על הפונקציונליות של החלל.

הפונקציונליות – האם צפויים להיעשות שימושים נוספים בבית הכנסת (מה שיחייב אולי לרכוש כיסאות ניידים)? האם מערכת הישיבה שבחרתם נוחה לתחזוקה? האם יש צורך במושבים עם תאי אחסון? מדף לסידור?

כל אחד מהשיקולים הללו מעלה שאלות רבות שכדאי לבחון.

לאחר שתקדישו לכך מחשבה, תוכלו לבחור ביתר קלות את סוג מערכת הישיבה הרצוי לכם – לנוחותכם הנה כמה סוגים של מערכות ישיבה:

  • הדגם הקלאסידגם זה מאופיין בתא סגור ובמדף כפול (מתקפל) לכל מתפלל. מושבי הספסלים מתרוממים ומספקים למתפללים מרחב גדול יחסית בזמן תפילה העמידה. הדגם ניחן במראה המסורתי שהיה קיים בבתי כנסת רבים מאות בשנים, ולכן הוא נחשב לדגם הפופולרי ביותר. הוא גם נחשב, אגב, לדגם הנוח ביותר. כיום דגם זה כולל גם ריפוד גב ארגונומי ו"מרים מדף רב מצבי" המאפשר מיקום הסידור בזווית נכונה הן במצב ישיבה והן במצב עמידה.

  • דגם לדינובדגם זה כל אחד מהכיסאות מהווה יחידה נפרדת, וביחד הם יוצרים ספסל ארוך. בכל שורה ניתן להציב מספר בלתי מוגבל של כיסאות – בכפוף לתכנון בית הכנסת ולגודל החלל הפנימי. תא האחסון במושב נמצא מאחור, ובנוסף יש אפשרות להתקין מאחורי גב המושב מדף המתקפל לתוכו.

  • דגם גליל בדגם זה, המהווה שילוב של שני הדגמים הקודמים, הכיסאות מייצרים מראה רציף של ספסל, הכולל תא משותף לכל הספסל וכן מדף תלוי. בכל שורה ניתן להציב מספר בלתי מוגבל של כיסאות, בכפוף לתכנון בית הכנסת ולגודל החלל הפנימי.

  • הדגם הישיבתידגם זה מיועד בעיקר לישיבות ולבתי מדרש. זהו ספסל ללא ריפוד, אך יש בו תמיכה ארגונומית בגב המאפשרת לשבת בנוחות זמן רב לצורך לימוד ותפילה. מושבי הספסל מתרוממים, וכך נוצר מקום מרווח בעת תפילת העמידה. בגב כל מושב יש תא אחסון הפתוח בחלקו העליון, וניתן להתקין בו מדף מתקפל שיכול לשמש לסגירת התא.

  • סדרת מלכות – סדרה זו מכוונת לישיבות במגזר החרדי, אינה כוללת ריפוד ועמידה במיוחד להזזה בתדירות גבוהה של הריהוט ממקום למקום. לכל רהיט יש שילדת מתכת ועל גביה חלקי עץ וכך הרהיט אמנם נראה פחות מפואר, אך הוא עמיד מאוד.

  • כיסאות נערמים הכיסאות הנערמים מהווים מערכת ישיבה עצמאית בבתי הכנסת, ולא פעם הם נרכשים כמוצר משלים למערכות ישיבה מדגמים אחרים. מטבע הדברים דגם זה מציע גמישות רבה, והוא מתאים במיוחד לבתי כנסת המשמשים לא רק לתפילה כי אם גם לשימושים נוספים.

למציאת מערכת הישיבה האידאלית עבורכם, זו שתתאים לבית הכנסת ולצרכים שלכם,

מומלץ להתרשם מבתי כנסת אחרים, להתייעץ עם המתפללים שם ולפנות לגורם מקצועי המתמחה בנושא.

אנו מזמינים אתכם להגיע למפעל, להתייעץ עם אחד מאנשי המקצוע שלנו,

לבחון את היתרונות שבכל אחד מהסוגים – ולהפוך את הישיבה שלכם בבית הכנסת לנוחה ובריאה.