[wpml_language_selector_widget]
תעשיות רהיטים - לביא ריהוט לבתי כנסת

תכנון בית כנסת

תכנון ועיצוב בתי כנסת

כשנוסעים לטייל בחו"ל, לרוב מחפשים בתי כנסת שונים על מנת לראות את סגנון האדריכלות המפואר. גם בארץ זה כך וניתן לראות בתי כנסת בסגנונות אדריכלים שונים, כאשר יש מספר נקודות דמיון והשקה שמחייבות כל בית כנסת באשר הוא. בכתבה הבאה נדבר על החלקים השונים בהם ניתן להכניס פאר וסגנון אדריכלי ועל החלקים הדומים שמחייבים כל בית כנסת.

אנחנו ברהיטי לביא מתמחים בעיצוב בתי כנסת מהמסד עד הטפחות. מחלקת הפרויקטים שלנו, הפועלת בשיטת ה-One Stop Shop, מציעה סל פתרונות מקיף עבור כל חלל וסגנון. זאת ההזדמנות שלכם לשתף אותנו בחלום שלכם ולחזות , כיצד הוא קורם עור וגידים והופך למציאות.

עיצוב פנים של ריהוט ונגרות בתי כנסת

עיצוב פנים של בתי כנסת משלב היבטים פרקטיים ורוחניים, ומחייב לעמוד בקשת רחבה של דרישות: עמידה בתקנים , שמירה על ההלכה ועל המסורת.

עבורנו ברהיטי לביא, כל בית כנסת שאנחנו מתכננים הוא פרויקט מרתק, ואנחנו שואפים לתת את השירות המקצועי והמקיף, המבוסס על ניסיון בן עשרות שנים של תכנון ועיצוב לבתי כנסת. נסייע לכם משלב השרטוטים והחלום לתכנן ולקבל את ההחלטות הנכונות בנוגע לסוגיות העיצוביות: שיקבעו בעתיד את הן את הפונקציונליות והן את הפאר והאופי הייחודי של בית הכנסת שלכם.

מלאכת עיצוב בתי כנסת היא אומנות של ממש, ולאורך ההיסטוריה עיצוב בתי כנסת הושפע מהסגנון שהיה קיים באותה עת שהם נבנו. כשנמצאים בחו"ל, אפשר להתרשם מבתי כנסת בסגנונות שונים, כמו הרנסנס, הבארוק, סגנון מצרי וסגנון קלאסי, שבאים לידי ביטוי גם במבנה עצמו וכמובן שגם בעיצוב הפנים. בישראל כיום, עיקר הפאר הוא בתוך בית הכנסת – מה שמקנה חשיבות רבה לתהליך עיצוב הפנים.

שלב זה יחל בגיבוש התפיסה העיצובית של בית הכנסת, הסגנון והאופי שלו, עבור בשילוב אלמנטים ואמנותיים; קירות מעוטרים, ויטראז'ים, מנורות ייחודיות ועוד, תכנון וייצור הריהוט; ארונות הקודש, מערכות הישיבה והריהוט המשלים וכלה בעבודות אמן מורכבות ועדינות.

ריהוט בתי הכנסת: תכנון, עיצוב, ייצור והתקנה

לבחירת הריהוט המתאים ישנה חשיבות רבה. ריהוט שתוכנן והותאם בקפידה לסגנון העיצובי והאדריכלי של בית הכנסת, ובנוי מחומרים איכותיים והותקן במקצועיות, ישמש את ציבור המתפללים לאורך שנים, יבטיח שהות נעימה, נוחה ובטיחותית בבתי הכנסת ויקנה לפנים בית הכנסת מראה מפואר ומרהיב. מומחי העיצוב של רהיטי לביא יסייעו לכם בבחירת הריהוט והאביזרים המשלימים לבית הכנסת, נייצר אותו עבורכם בהתאמה אישית במפעלנו ונתקין אותו בבית הכנסת החדש.

לבתי כנסת קיים ריהוט מאוד ספציפי. כאשר בונים בית כנסת יש צורך בארון קודש בו יונחו ספרי התורה שנכתבו על קלף. אל מול ארון הקודש תהיה בימת התפילה ועמוד החזן. בית הכנסת יחולק לשניים, אזור הגברים ואזור הנשים הנקרא "עזרת נשים". בין שני הצדדים תהיה ספריית ספרי קודש המאפשרת לציבור המתפללים הגברי והנשי להשתמש בספרים. כמו כן, יש לדאוג לכיסאות, ספסלים ושולחנות נוחים ללמידה ותפילה.

כל הריהוט הזה מחייב התאמה לגודל בית הכנסת, התקרה שלו והעיצוב הכללי. אצלנו בלביא, הבית של בתי הכנסת, תוכלו ליהנות מריהוט מותאם בנגרות אישית ובמחירים נוחים. אנו יודעים לייצר כל מה שבית הכנסת שלכם צריך. צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם.

מערכות ישיבה לבית כנסת

אנחנו מציעים מגוון מערכות ישיבה, מושבים וספסלים לבית כנסת המתוכננים ומיוצרים בהתאמה אישית לפי סגנון עיצובי, חומרי גלם, ורמות גימור שונות ונספק את הריהוט האיכותי בהתאמה לדרישותיכם והתקציב שברשותכם. מערכות הישיבה שלנו מעוצבות בצורה ארגונומית המאפשרת ישיבה נוחה למשך שעות ארוכות. להתרשמות ממערכות הישיבה שלנו, הסוגים השונים והסברים נוספים – בקרו כאן

ארון קודש

ארון קודש (או "היכל קודש", בפי יהדות ספרד) הוא אחד הרהיטים החשובים ביותר בבית הכנסת. הוא המרכז של בית הכנסת ובו נמצאים ספרי התורה. נשמח לתכנן ולייצר עבורכם ארון קודש שמותאם למבנה, מידות וסגנון בית הכנסת. אנו מייצרים ארונות קודש מודרניים ומסורתיים, ממוגנים מפני פריצות, להגנה על תכולתו היקרה והקדושה של הארון. בקרו במחלקת ארונות הקודש שלנו לקריאה והתרשמות נוספת. ללביא הסדר ייחודי עם חברת ביטוח הסומכת את ידיה באופן "אוטומטי" על פתרון המיגון של לביא ומאפשרת ביטוח לתכולת ארון הקודש מבלי לשלוח סוקר ובתהליך פשוט המבוסס על הכרות של חברת הביטוח עם פתרונות המיגון של לביא

ספריות ומחיצות

ספריית הקודש בבית הכנסת הן פריט חשוב לשמירת פריטי וספרי הקודש לרשות ציבור המתפללים, והיא מהווה אלמנט עיצובי משלים – היא משתלבת במבנה ובסגנון העיצובי של בית הכנסת ולעתים משמשת גם כמחיצה בין אזורים שונים בבית הכנסת. בנוסף, בתכנון ספריית הקודש אנחנו לוקחים בחשבון את נגישות המפלל ובטיחותו. מוזמנים לבקר במחלקת ספריות הקודש שלנו למידע נוסף והתרשמות ממבחר הספריות שעיצבו לאורך השנים.

ריהוט משלים לבתי כנסת

מפעל רהיטי לביא הוא המוביל בארץ ובעולם בייצור כל סוגי הרהיטים לבתי הכנסת. מלבד ארונות קודש, ספריות ומערכות ישיבה, נשמח להציע גם עמודי חזן, מחיצות, סטנדרים, שולחנות, דלתות ומוצרים נוספים – מענה מא' ועד ת' בכל הקשור לריהוט ואבזור בית הכנסת, בהתאמה אישית לדרישותיכם ולמסגרת התקציב שלכם.

מדוע לתכנן ולעצב בית כנסת עם רהיטי לביא?

רהיטי לביא מספקים ריהוט לאלפי בתי כנסת בארץ ובעולם ועושים זאת מתוך תחושת שליחות ומרצון ליצור עבורכם חווית תפילה נוחה ומכובדת. אחרי למעלה משישה עשורים של עשייה, ויותר מ-5,600 בתי כנסת שריהטנו וחידשנו, אנו בטוחים שיחד, נוכל להפוך את בית הכנסת שלכם למקום יפה, מכובד ואשר יסב לכם גאווה רבה.

לביא - ריהוט לבתי כנסת
בימת קריאה בתורה, שולחן קריאה בתורה, עמודי חזן לשימוש של משתמשים המרותקים לכסאות גלגלים, בהיבט של גישה לעלות לבימת הקריאה והתאמה בגובה של שולחן הקריאה.
תעשיות רהיטים - לביא ריהוט לבתי כנסת
שימוש בחלקים המעכבים פעולות של גניבה - כגון דלתות וחלקי פלדה נוספים. בנוסף מגוון של פתרונות לעיכוב והקטנת הפגיעה בספרי התורה שבארון הקודש בפני נזקים של אש.
ריהוט לבתי כנסת
הקפדה על שימוש בחומרים ירוקים - חומרי מבנה וצבע.

אדריכלות בתי כנסת

מה שמאפיין אדריכלות של בתי כנסת הוא הפאר. בגלל שבתי כנסת הינם מקומות קדושים הפאר וצורת האדריכלות הם אומנות של ממש ולאורך ההיסטוריה וגם כיום, האדריכלות שלהם מושפעת בעיקר מהסגנון שקיים באותה העת. תקופות רבות השפיעו על האדריכלות של בתי הכנסת וניתן לראות את סגנון הרנסנאס, סגנון הבארוק, סגנון מצרי וסגנון קלאסי. במדינות אירופה אחרות, ניתן לראות גם בתי כנסת העשויים מעץ.

כיום בישראל, בתי הכנסת ברובם נבנים מאבן ירושלמית והפאר הוא בתוך בית הכנסת. ניתן לראות קירות מעוטרים, מנורות ייחודיות ולפעמים חיקוי של בתי כנסת המצויים בחו"ל. יש בתי כנסת בהם ימצאו ויטראז'ים על החלונות וכדומה.
לתכנון בית הכנסת והעיצוב האדריכלי השונה אין פרמטרים מחייבים, הפרמטרים המחייבים הם בפרטים הקטנים שכל בית כנסת חייב שיהיה לו. על הפרמטרים הללו נדבר כעת.

אם נפנה אל התלמוד, יש מספר הוראות ברורות ומדויקות לבניית בית כנסת. אנו נפרט כמה מהנקודות הללו.

חלונות

בית כנסת מחויב בחלונות והם חייבים להיות מוגבהים ולא בגובה של חלון בבית. אם תסתכלו על בתי הכנסת של היום וגם כאלו בחו"ל, אתם תראו חלונות הנמצאים באזור הגבוה בצמוד לתקרה.
בניית בית הכנסת לכיוון ירושלים – כשבונים בית כנסת, אזור התפילה המקודש, כלומר ארון הקודש וציבור המתפללים מחויבים לפנות לכיוון ירושלים. לכן רוב בתי הכנסת שתראו פונים לכיוון מזרחה.

נר התמיד

נר התמיד הוא נר הממוקם על גבי בימת התפילה. נר זה הוא למעשה מנורה שדולקת תמיד והיא תזכורת לבית המקדש.

הנגשת בית הכנסת

בשל היותו מקום ציבורי משמעותי בחיי הקהילה, מן הראוי שבית הכנסת יהיה נגיש לכל אדם. על מנת להנגיש את בית הכנסת יש לדאוג לגישה נוחה לאדם בכיסא גלגלים, מקומות ישיבה מותאמים, תאורה שתתאים ללקויי ראייה ואקוסטיקה טובה ללקויי שמיעה. מלבד דוגמאות אלה, ישנם עוד מספר פעולות שיסייעו לכם להנגיש את בית הכנסת.

תאורה לבית הכנסת

כשנכנסים למקום שאינו מואר בצורה טובה, מיד מרגישים בכך. על כן יש לדאוג לתאורה איכותית ויפה בבית הכנסת. כשמתקינים תאורה בבית הכנסת, יש להתאים את מראה גופי התאורה לבית הכנסת ולחללים השונים שלו, לשים לב למיקום התאורה, להתאים את התאורה לאווירה אותה אנו מעוניינים ליצור, לדאוג לתאורת חוץ מזמינה ופרקטית, ומומלץ להשתמש בתאורה חסכונית בחשמל.

שילוב אמנות בבית הכנסת

הוספת אלמנטים אמנותיים בבית הכנסת יקנה מראה מפואר ואווירה מקרבת ונעימה. אלמנטים אמנותיים בבתי כנסת כוללים שימוש בטכניקות של גילוף, ריקוע, חיתוך לייזר או שימוש בזכוכית. דברי האומנות הנעשים בעבודת יד מעניקים לבית הכנסת מראה אסתטי ומסוגנן.

סרטוטים והדמיות לדוגמא

הדמיה של היכל בית כנסת הדמיה של במה בבית כנסת סרטוט עיצוב ארון קודש ספרדי בבית כנסת 

פרויקטים נבחרים בתכנון בית כנסת

רהיטי לביא תכננה, שיפצה, עיצבה והקימה אלפי בתי כנסת. בתי הכנסת עוצבו בסגנונות שונים, מחומרים שונים וברמות תקציב שונות. מוזמנים להתרשם מפרויקטים נבחרים שביצענו

השאירו פרטים ונחזור אליכם לקביעת פגישה חינם!

רוצה שנחזור אליך?

מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן